Ana Sayfa > Hizmetlerimiz > Honlama

Honlama

Honlama Nedir?

Honlama, aşındırıcı taneciklerden meydana gelen taşların takılı olduğu bir başlığın silindir yüzeyine teması sonucu gerçekleşir. Honlama başlığı düşük hızda ileri geri hareket ederek ve dönerek yüzeyden talaş kaldırır. İşlem sonucu düşük yüzey pürüzlülüğü ve ölçü tamlığı sağlanır.

Honlama torna, taşlama, rektefiye gibi operasyonlar sonrası son işlem olarak uygulanır. Operayon  genellikle honlama makinelerinde gerçekleşir. Silindirik iç ve dış yüzeylere uygulanabilir.

Bu teknik ile 0,3 mm’ye kadar talaş kaldırılabilir.  Yüzey pürüzlülüğü kullanılan taşlardaki aşındırıcı taneciklerin büyüklüğüne göre Ra=0,05-08 µm arası elde edilebilir.

Taneciklerin büyüklüğü 36-600 mesh arasıda değişmektedir.

36-150  mesh Kaba honlama

150-400 mesh orta honlama

400-600 mesh ince honlama

İyi  honlanmış bir yüzey honlama sonrası ortaya çıkan çapraz çizgilerin açısına bakarak tespit edilir. İyi bir honlama yüzeyinde ki çapraz çizgilerin açısı 20-45derece arasında olmalıdır.

Honlama esnasında soğutma olarak kükürtlü veya gaz karışımlı ince madeni yağlar kullanılır.

Günümüzde honlama tekniğinin kullanımı işlem süresinin uzunluğu ve yüksek maliyetler nedeni ile git gide azalmaktadır. Artık Honlama birçok sektörde yerini çok daha pratik ve az maliyetli olan ve daha iyi sonuçlar sağlayan Ezerek Parlatma teknolojisine bırakmaktadır.

Rektifiye
Honlama
Krank Taşlama 
Torna/Pres Krank Doğrultma
Kapak Revizyon 
Yüzey Pürüzlülük 
Yüzey Taşlama - Satıh Taşlama
Çatlak Kontrol 
Kol Barası Ana Yatak Barası 
Bronz Gömlek 
Kaynak
Yıkama
Sevkıyat
Özel Parça Üretimi (Gömlek, Yatak, Burç vb.)

Kurumsal

Hizmetlerimiz

İletişim

Sosyal Medya

Balıkesir Barış Motor Yenileme © 2020 Tüm hakları saklıdır.